Profilo Ödeme Sistemleri Android POS Ürün Ailesiyle İşletmeleri İleriye Taşıyor!

35 yıldır ürettiği yazar kasa ve ileri teknoloji ürünleriyle işletmelere güvenli ödeme çözümleri sunan Profilo Ödeme Sistemleri, geliştirmiş olduğu Android tabanlı ödeme terminalleri ile işletmeleri ve iş süreçlerini ileriye taşıyor.

Ödeme Hizmetleri ve Finansal Teknolojiler sektöründe sürekli yenilenen regülasyonlarla birlikte yaşanan değişiklikler ve artan rekabet ortamı, yeni ihtiyaçların ve kullanım alanlarının oluşmasını sağlıyor. Profilo Ödeme Sistemleri olarak bu değişimlere en hızlı şekilde adapte olabilen ve cevap verebilen yapımızla, sektör ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri pazarın ihtiyaç ve dinamiklerine göre sunmaya devam ediyoruz.

Güncellenen Teknolojiler ve Açık Platformlar Ödeme Sistemlerinde Yeni Bir Dönemin Başlamasını Sağlıyor

Yaklaşık 8 milyar nüfusa sahip dünyamızda mobil telefon sayısının 2020 yılı itibari ile 5.2 milyar olduğu düşünülüyor. Tüm akıllı telefon satışlarının yüzde 80'ini ise Android işletim sistemine sahip telefonlar oluşturuyor. Android dünyasındaki teknolojik gelişmelerin öncülüğünü akıllı telefon ve tabletler yapıyor olsa da Android artık televizyondan bilgisayara, endüstriyel elektronikten otomasyona, spor aletlerinden ödeme dünyasına kadar birçok sektörde kullanılabilir durumda. Android ile gelen açık geliştirme platformu sayesinde çok çeşitli ve özgün uygulamalar ile hayatı kolaylaşan kullanıcılar bu ürünlere daha uygun fiyatlar ile sahip olabiliyor. Android platformlara geçiş kimi sektörlerde oldukça hızlı ilerlerken kimi sektörlerdeki kaygılardan dolayı daha yavaş ilerlediğini görüyoruz. Buradaki kaygı performans artarken yaşanacak olan fiyat rekabetinden çok, açık platformlara geçişi yönetmek ve yönlendirmekten kaynaklanıyor. Kapalı çevrim çalışan ürünler ve uygulamalar ile oluşturulan müşteri deneyimlerini açık platformlara taşıyabilmekteki zorluk denebilir. Doğal olarak her sektör kendi değişim trendlerindeki başarı hikâyelerini güncel teknolojiler üzerine inşa etmekte kararlı. Bunu birçok markanın farklı sektörler için Android platformlarda geliştirmiş olduğu yeni ürünlerini yüksek fiyat-performans avantajıyla müşterilerine sunmaya başlamasıyla görüyoruz. Burada sağlanan platformun güvenliği, uygulama zenginliği, yaşatılan kullanıcı ve müşteri deneyimleri markaların rekabet gücünü artırıyor.

Çok kanallı perakende sektöründe entegre bir müşteri deneyimi sağlayan “multi-channel” dan “omni-channel” a geçişte, güncel teknolojiyi kullanarak hem mobil hem de masaüstü donanımlardaki Android platformlar üzerinde çalışan yazılımlar ile marka bağımsız yapılar oluşturulabilirken, yönetim izleme ve veriyi işleme gibi süreçleri güvenli bir şekilde buluta taşımak da olası.

Lojistik sektöründe sıcak-soğuk satış, stok yönetimi ve tahsilat süreçlerinde birbirlerine benzemeyen, entegre çalışamayan birçok donanım ve yazılımın yerine Android ile birlikte gelecek olan tek platform, tek donanım ve e-belge düzeni sayesinde işletmelerin hayatı daha da kolaylaşacak.

Profilo Ödeme Sistemleri olarak sektörlerin ihtiyaçlarına uygun, yüksek performanslı ürünlerimizi tek noktadan, tüm ürün ve hizmetleri sağlayabilecek bir yapı ile müşterilerimizdeki değişim sürecine eşlik etmeye hazırız.

Ödeme dünyasında sunulan çok çeşitli tahsilat yöntemleri (kredi kartı, dijital cüzdan, QR), yemek kartları, şehir kartları ve benzer uygulamaları bir arada geliştirmeye uygun olmayan kapalı platformlar, yerini Android tabanlı açık platformlara, donanım ve uygulamalara bırakmaya hazırlanıyor. Bu aşamada paydaşlar kaygılı olsa da kullanıcıların farklılaşan ihtiyaçları ve teknolojinin güncellenmesi, bakış açısının ve yöntemlerin değişmesini gerektiriyor. Bu seferki gereklilik regülasyonlar ile değil işletmelerin operasyonel süreçlerindeki iyileşme, finansal giderlerini aşağıya çekme ve daha iyi bir müşteri deneyimi oluşturma ihtiyaçlarından kaynaklanıyor.

Ödeme Hizmetleri ve Finansal Teknolojiler sektöründe, Yeni Nesil ÖKC’ye geçiş ile başlayıp son beş yılda e-belge düzenin oluşturulması ve tahsilata aracılık etme gibi hizmetleri yaygınlaştıracak regülasyonların ve yapıların uygulamaya girmesi sektördeki olumlu gelişmelerdendir. Sektörümüzün bu değişimi karşılarken yazar kasa (ÖKC) üreticilerinin regülasyonlar ile birlikte mükelleflerin ve kural koyucuların beklentilerini karşılaması ile önemli bir kaldıraç etkisinin oluştuğunu görüyoruz. Kayıt Dışı Mücadele Eylem Planı (2008-1010) belgesi ile ilk kez gündeme gelen değişim, 2013 yılı sonunda Yeni Nesil ÖKC geçişi ile başlamıştır. Birçok perakende ve zincir mağaza yaptırmakta zorlandığı entegrasyonları, satış ve ödemeyi bir noktada birleştiren ürünler üzerinde ve anlaştığı banka aracılığı ile müşterilerine sunabilmiştir. Bu entegrasyonlara ek olarak çok farklı uygulamalar, Yeni Nesil ÖKC ve arkasındaki hizmet sağlayıcısı unsurlar sayesinde sektörlerde yeni müşteri deneyimlerinin oluşmasına fırsat vermiştir. Geçtiğimiz 7 yılda Profilo Ödeme Sistemleri olarak bu kazanımları iyi değerlendiren, küçük işletmelerden büyük gıda perakendecilerine birçok mutlu müşterilerimiz oldu. Sektördeki paydaşlar regülasyonlara uyum sürecinde, kullanıcıların değişen ihtiyaçlarını anlama ve geliştirdikleri çözümleri gerçekleştirme fırsatı buldular. Yaşanan tecrübe ve tüm bu kazanımlar İdare’ye, paydaşlara, yeni ihtiyaçları, teknolojileri tasarlama, geliştirme, regüle etme ve uygulamaya geçirme konusunda motivasyon kaynağı olmaktadır.

“Müşterilerimizden aldığımız deneyim, formasyon ve geri bildirimleri ürün ve hizmetlerimize katıyoruz.”

En Geniş Android Ürün Ailesi Profilo’da

Android ürün platformlarının gelişimini uzun süredir takip ediyor ve 2 yılı aşkın süredir bu teknolojilere yatırım yapıyoruz. Android Tabanlı Çözümlerimizi üç başlık altında topluyoruz.

1. Android EFT POS Ürün Ailesi:

Yeni Nesil ÖKC projesinin başından beri ödeme dünyasındaki donanım güvenliği, yazılım güvenliği ve alt yapı sürekliliği gibi temel ihtiyaçları çok iyi biliyor, yapmış olduğumuz teknoloji yatırımları ve geliştirmelerle bu ihtiyaçları başarıyla karşılıyoruz. Tüm mimari tasarımı bize ait olan İstanbul ve Ankara’daki iki Profilo TSM merkezi ve %99,980 bir bulunurluk performansı ile 2014 yılından bu yana hizmet veriyoruz. Bugün Profilo S900 ECR yazar kasa ürünümüz ve Ocak 2020’de BKM “TechPOS” sertifikasyonu tamamlanan Profilo Android EFT POS ürün ailesi ile birlikte “TechPOS” terminal sayısında lider durumdayız. Kısa zamanda Denizbank entegrasyonu ile 13 bankalık geniş bir kapsama alanına ulaşmış olacağız. Geliştirdiğimiz ek uygulamalar ile cihaz üzerine yüklenebilecek 3. parti yazılımlarla  ve harici cihazlarla kablolu veya kablosuz entegrasyonlar çok kolay gerçekleşebilmektedir. Geliştirdiğimiz Profilo AppStore platformu, TSM üzerinde çalışan, yazılım ve platform güvenliği, onaylı uygulama yazılımı, versiyon ve cihaz yönetimi, partner üzerinden yetki yönetimi yapabildiğimiz bir yapıya sahiptir. Tüm terminallerimiz Android 9 platformunda çalışan güvenlik özelleştirmeleri yapılmış bir işletim sistemi ve “kernel” ile çalışıyor. Cihazlar bankacılık sektörü kartlı-kartsız ödeme özelindeki güvenlik kriterlerine PCI PTS 5.X, EMVL1&L2 ve yaygın kullanılan tüm temassız kart test sertifikasyonlarına sahiptir. Tüm ödeme tiplerinin (manyetik kart, akıllı kart, temassız kart, QR kod) desteklendiği, 4”, 5” ve 5,5” boyutlarında yüksek çözünürlüklü IPS ekranlar, yüksek hızlı ve 50Km ömürlü yazıcı, 4G ile bağlantı ve çift SIM desteğine sahip ürünlerimizin öne çıkan özeliklerindendir. Lazer barkod/karekod okuma, parmak izi okuma, yüksek kapasiteli batarya gibi farklı ihtiyaçlara yönelik opsiyonlara sahibiz. Ürünlerimiz mobil kullanıma uygun olup, şarj için ya da portları dışarı alınarak masaüstü kullanılabilmektedir. Ürün gamımızda POS dünyasında “countertop” olarak bilinen ethernet üzerinde kablolu çalışacak ve satış otomasyon sistemlerinin tercihen kablolu bağlanabildiği daha küçük ekran boyutlarına sahip Android EFT POS model cihazlar da bulunmaktadır. Adroid EFT POS ürün ailemizde ekran büyüklüğü, cihaz boyutu, yazıcılı ya da yazıcısız, masaüstü kullanım gibi özellikleri dikkate alarak her segmentteki müşteri ihtiyacını karşılayacak şekilde çeşitlendirip 5 farklı ürün ile BKM test ve sertifikasyon süreçlerimizi tamamladık. Böylelikle müşteri segmentasyonunda oluşturduğumuz ürün çeşitliliği ile müşterilerimize kendileri için en ideal ve ekonomik ürünü seçme konusunda sunduğumuz esneklik sayesinde Android EFT POS çözümlerinde ürün zenginliği açısından da fark yaratmış olduk.

Profilo Ödeme Sistemleri olarak her segmentin farklı ihtiyaçlarına göre tasarlamış olduğumuz geniş ürün yelpazesi, aksesuar ve opsiyon seçeneklerimiz ile müşterilerimize değer yaratacak çözümler sunuyoruz.

Profilo Android tabanlı ödeme terminallerini, güncel teknoloji ile BKM TechPOS akışını destekler şekilde, bankacılık uygulamaları ve yemek kartı uygulamaları ile çalışan ve yine üçüncü parti yazılımların da çalışabileceği, güvenli bir platform üzerinden yönetilen bir yapıda müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz. Bu çerçevede klasik POS’lardan farklı olarak açık platformda kullanıcılara sunulacak katma değerli hizmetleri çok önemsiyoruz.

ProPAY: Profilo Android ödeme terminalleri için geliştirdiğimiz, TSM üzerinde çalışan bir terminal yönetim ve raporlama platformudur. Nakit dışı tahsilat yöntemleri için tahsilat kalemi bazında ve tüm ödeme işlemlerinin detay bazında anlık raporlanması, tutar, taksit sayısı, puan, iptal gibi işlemlerin yönetilmesi, banka bazlı konsolide gün sonu ya da anlık raporlama, bankalar ile anlaşma kapsamında “not on us” durumunda öncelikli banka seçimi, ERP/muhasebe entegrasyonu (İsteğe bağlı) ile adetli cihaz kullanan müşteriler için gruplama, alt kullanıcı tanımlama, coğrafi takip gibi yönetim araçları ProPAY’in önemli özelikleri arasındadır.

2. Perakende Çözüm Paketi: Orta ölçekli kobi ve işletmelerin özelikle stok (iade, mal kabul, mal transfer, depo sayımı), satış, tahsilat, cari hesap ve çoklu cihaz-şube yönetimi fonksiyonlarını lokalde ve bulut üzerinde gerçekleştiren yazılımlarımız hem masaüstü hem de mobil Android tabanlı donanımlar üzerinde çalışabiliyor. Bu donanımları mevcut yazar kasalarımıza entegre edebiliyoruz ya da işletme ilgili tebliğde geçen koşulları sağlıyorsa yazar kasa yerine Profilo Android EFT POS ürünleri ile entegre edebilmekteyiz. Müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak perakende paketindeki tüm fonksiyon ve yazılımların tek bir Profilo Android EFT POS üzerinde çalışması da mümkündür.

3. Otomatik Tanımlama ve Veri Toplama (AIDC): Bu ürün grubu ile amacımız, özellikle lojistik sektöründe tercih edilen dağıtım - satış uygulamaları ile en güncel teknolojiyi entegre ederek; her ebatta belge, e-belge kopyası ya da mali belgeyi yazabilen, sektör standartlarına uygun mobil yazıcılar ile birlikte paket olarak temin etmek, tek noktadan kurulum ve servis hizmetlerini müşterilerimize sunmaktır. E-belge entegrasyonu ile lojistik sektöründe yaşanan müşteri deneyimini güncel regülasyonlar çerçevesinde önemli ölçüde geliştirebileceğimize inanıyoruz. Sahada bir ilk olarak; Android 9 platformunda, 2.4GHz bir el bilgisayarı ile yüksek performanslı çözümün yanında ödemenin de aynı üründe gerçekleşebildiği Android EFT POS opsiyonunu müşterilerimizin deneyimine sunuyoruz.

Güncel Regülasyonlar Hakkında

İlgili tebliğlerden Ekim 2017 da yayınlanan VUK483 ile hangi koşullarda ve hangi finansallara sahip işletmelerin yazar kasa kullanarak ya da kullanmadan sadece e-belge düzenleyebileceği tanımlanmıştır. İşletmelerin bir kısmı bu kapsama girmiş olsa da yazar kasalarını kullanmaya ve ticari ömürlerini dolduranlarını değiştirmeye devam ettiğini görüyoruz. E-belge maliyetlerinin yüksek olması, özelikle yoğun işlem hacmine sahip işletmeler için önem arz etmektedir.

Diğer taraftan VUK507 (Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi) ise mobil ödeme teknolojilerine hızlı ayak uydurmak amacı ile tercihen kullanılabilir olarak kurgulanmıştır. Tebliğ Haziran 2019’da yayınlanmış ve 2019 yılı sonunda teknik kılavuz ile güncel haline gelmiştir. Mobil ödemeleri kolaylaştıran bir sistemi tarif eden ve onay gerektiren bu yapıda Bakanlık onaylı bir çözümü henüz görmemekteyiz. Süreç içerisinde onay alacak ürün ve çözümler öncelikle, belge sayılarının nispeten az olduğu küçük esnaf ve bankaların POS’larını kullandırmakta zorlandığı küçük işletmeler için değer yaratacaktır. Buradaki başarının; öncelikle değerlendirilecek müşteri gruplarının İşletmeci Kuruluşlar tarafından doğru analiz edilmesine; sistemi geliştirme, onay ve operasyon maliyetlerinin sonucunda oluşacak, müşteriye aylık yansıyacak masrafların mevcuttaki yazar kasa ve POS’lara göre daha uygun ve beklenen hizmet standartlarını yakalamasına bağlı olduğunu görüyoruz. İdare’nin çıkardığı tüm regülasyonlara uygun ürün ve hizmetleri ilk günden beri, kesintisiz geliştiren öncü firmalardan biri olarak yukarıda anlattığımız Android EFT POS ürün grubunu, perakende satış uygulamamızı ve hizmetlerimizi hazır hale getirmiş durumdayız. Bu aşamada motivasyonu yüksek banka ve ödeme kuruluşları ile doğru analiz edilmiş, son kullanıcıya değer yaratabilecek iş birliklerini önemsiyoruz.

2019 yılında Turkishtime tarafından hazırlanan "AR-GE 250" raporuna göre Profilo Ödeme Sistemleri Türkiye'nin en çok AR-GE harcaması yapan şirketler arasında 167. sırada yer almıştır.

Profilo Ödeme Sistemleri olarak sektöre en büyük katkımız; bünyemizdeki Ar-Ge merkezimiz ve çevresinde konumlandırdığımız Profilo TSM platformu ile tedarik, üretim, kalite süreçlerini uyumlu şekilde çalıştıran bir yapı sayesinde müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına ve İdare’nin taleplerine uygun çözümler üretebilmemizdir. Kara kalem eskiz çizerek başladığımız ürün geliştirme sürecindeki tüm kritik değerleri bünyemizde üretiyor ve geliştiriyoruz. Yetkinliklerimiz ve esnekliğimiz müşterilerimizin değişen taleplerine hızlı ve beklenen fiyat-performans avantajı ile cevap verebilmemizi sağlıyor. Satış ve servis kanallarımızı da eklediğimiz bu yapı ile tam 35 yıldır (Katma Değer Vergisinin ülkemizde uygulamaya geçişinden bu yana) küçük esnaftan organize perakendeciye kadar ürün ve hizmetlerimizi kesintisiz ulaştırıyoruz. Türkiye'de 81 il ve 222 ilçede, T.C. Maliye Bakanlığı onaylı 2.500 kişilik uzman kadromuz, 300 münhasır servisimiz ve 200’den fazla iş ortağımız olmak üzere 500'den fazla servis noktamız ile hizmet sunmaktayız. Bu tecrübe ve başarıyı yurt dışına taşıyabilen sektörümüzdeki tek yerli firmayız. Polonya’daki firmamız E Data Polska 20. yılında yerli üreticilerin çok güçlü olduğu pazarda 2. sırada aldığı yeni nesil -online- yazar kasa onayı ile sektörün Polonya menşei dışı markalar içinde en büyük pazar payına sahiptir.

Profilo Ödeme Sistemleri geçen 35 yılda Türkiye'ye özel 90, 15 farklı ülkeye 63 olmak üzere toplamda 153 farklı yazar kasa tasarlayıp, üretmiş ve onaylarını alarak işletmelerin kullanımına sunmuştur.

 

Derginin tamamını okumak için tıklayın.


İletişim:

Serkan Aksan
Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü
Profilo Ödeme Sistemleri

serkan.aksan@edata.com.tr
Tel: 0216 461 31 10 (521)

 
Etiket: Profiloödemesistemleri, androidpos, s900ecr, psm, profilo

E-posta Listemize Abone Olun!

Ürün ve hizmetlerimizden ilk sizin haberiniz olsun.