8. Perakende Teknolojileri Konferansı "Perakendede Omnichannel"

Zincir Mağazacılar Derneği tarafından sekizinci kez düzenlenen Perakende Teknolojileri Konferansı’nın dördüncü oturumu 27 Ekim Çarşamba günü gerçekleşti. Oturumda, perakendenin vazgeçilmez gündemi olan omnichannel hakkındaki gelişmeler ve gelecek planlarına dair öngörüler görüşüldü.

Webinar’da Media Markt Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Hulusi Acar moderatörlüğünde, Profilo Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Tunç Sarıbay, Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, POS A.Ş. Yazılım Hizmetleri Müdürü Erkut Erdemir ve D&R Idefix E-Ticaret Genel Müdürü Bülent Partal ve Encore Genel Müdürü Ercan Caymaz’ın katılımıyla “Perakendede Omnichannel” konusu işlendi.

Omnichannel perakendeciliğin günün şartlarında vazgeçilmez haline geldiğini belirten MediaMarkt Operasyondan Sorumlu İcra kurulu Üyesi Hulusi Acar; “MediaMarkt olarak online ve offline kanallarda beraber alışveriş yapan tüketicimizde %200, sadece online kanaldan alışveriş yapan tüketicimizde %300 artış yakaladık. Bu başarıyı sağlarken en büyük destekçimiz çözüm ortaklarımız oldu.” dedi.

2013 itibariyle satış ve ödemeyi birleştirerek yeni nesil yazar kasa poslar tedarik ederek, 200.000’den fazla ödeme ve sadakat uygulaması çalıştırdıklarından bahseden Profilo Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Tunç Sarıbay teknolojinin gelişmesiyle, perakendecilerdeki dijital dönüşümün çağ atladığını belirtti. "Müşteri tüm ödeme enstürmanlarını tüm farklı teknolojileri özelikle temassız, QR da kullanarak olabildiğince hızlı ve sorunsuz o alıma ayırdığı süreyi sonlandırmak istiyor. Çoklu kanal üzerinden ona ulaşan veya mağaza seçtiği markaların satın almasını tamamlarken hiçbir aşamada problem ile karşılaşmak istemiyor. Online bakarsak mecralarda sepet iptallerinin ya da satışa dönmemesinin en önemli nedenlerinden biri ödeme süreçlerinden caymalar. Zincir mağazalarda mağaza içine dönersek firmalar bunlara ek olarak güvenlik, satış ödeme entegrasyonu, farklı enstürmanları yani kredi kartı, yemek kartı, şehir kartı, sadakat kart vb ödemeleri mümkün olduğunca basit az kablo, mümkünse az cihaz ile ve tabiki en kısa işlem süreleri ile yönetebilmek istiyor. Çoklu kanalı yöneten organize perakendenin offline dediğimiz yani mağazada satış sürecinde ödeme teknoloji ve hizmetlerinden güncel beklentilerini toparlamakta fayda var.  Aslında beklentilerin bir kısmı zaten sahada uygulanan, bazıları kısmen uygulanabilen talepler. Bazıları ise sadece vizyon olarak zincir perakendelerin henüz gündemine giren yada sıra bekleyen ama ne yazık ki mevcut sahadaki kapalı çevrim çalışan ödeme ekipmanları ve buradaki hizmet standartları ile gerçekleştirilemeyecek talepler. Buradaki yeni vizyonu ve talepleri hayata geçirmek mümkün. 8 yılı geçkin özelikle zincir mağazalardaki ödeme teknoloji ve hizmet sağlayıcısı tecrübemiz ile satış ile ödemenin aynı cihazda ve yukarıdaki talepleri ve fazlasını bir arada gerçekleştirilmesinin ancak açık platformdaki, açık kaynak kullanımını destekleyen ve sertifikalı ödeme cihazı olarak kullanılabilen Android ekipmanlar ile mümkün olduğunu görüyoruz.  Biz de 2 yıldır bünyemizdeki Ar-Ge merkezinde ciddi emek harcıyoruz. Bu ödeme ekipmanları geliştiriciye yeterince yüksek işlem kapasitesi ve hafızası kapasitesi sunabildiği gibi kullanıcısına 5” mobil cihazdan 11” tablet boyutlarına kadar kullanım ile farklı kullanıcı arayüzleri tasarlama imkanı veriyor. Biz Profilo olarak bu dönüşüme destek olmak ve öncülük etmek adına Profilo Terminal As A Service çatısı altında tüm ürün ve hizmetleri topladık.' dedi.

Omnichannel yatırımlarının perakendeciler için stratejik bir yatırım olduğunu ve perakendecilerin sahadaki kalıcılıklarını sağlamak için bu yatırımı yapması gerektiğini belirten Encore Genel Müdürü Ercan Caymaz, Finteklerin artan popülerliği ve perakende ile olan işbirliği ile mobil cüzdanlar, yemek kartı kullanımında olağanüstü çeşitlilik ve olanaklar olduğunu belirtti.

Omnichannel’ın bütün kanalların kendi arasında konuşabilmesiyle verilerin ortak bir merkez etrafına dönüştürülmesi olduğunu vurgulayan D&R ve Idefix E-Ticaret Genel Müdürü Bülent Partal, fiziksel mağazalarda omni kanal özellikleri kullanarak müşteri nerdeyse mağaza orada olmalıdır sloganıyla sistemin müşterilere birçok işlem seçeneği sunarak tüketici memnuniyeti sağladığından bahsetti.  

Tüketiciye yenilikçi çözümler sunmanın en önemli hedeflerinden biri olduğundan bahseden, POS A.Ş. Yazılım Hizmetleri Müdürü Erkut Erdemir, perakendecilere mağazada daha fazla ürün daha fazla hizmet sunabileceğinden bahsetti. Mağazada iade ve değişim sağlayabilmek önemli bir kolaylık sağlar. Bunların hepsi pandemiden önce başlasa da pandemi ile birlikte hızlandı. Pandemiden önce alışveriş yapmayan tüketici bile bu noktaya adapte oldu. Perakendeciler de rekabette bu şekilde bir adım öne geçti. Müşteri artık her yerde. Bu sebeple de avantajları her yerde görmek, her yerde almak istiyor. Bunların hepsinin tam entegrasyon gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

Her şeyin dijitale döndüğü bir dünya da artık karta ihtiyacımızın kalmadığını ifade eden Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, telefona yüklenen dijital cüzdanın sağladığı ödeme kolaylıklarından bahsetti.

Etiket: #ProfiloÖdemeSistemleri, #ZMD, #KMD, #Omnichannel, #PerakendedeOmnichannel

E-posta Listemize Abone Olun!

Ürün ve hizmetlerimizden ilk sizin haberiniz olsun.